Zainspirowane przez naturę: Zaawansowana technologia Shark Skin Technology dla maksymalnego bezpieczeństwa aquaplaningu.

Inspirowana naturą:

Zaawansowana technologia Shark Skin Technology dla maksymalnego bezpieczeństwa aquaplaningu.

Uniroyal RainSport 5 i jako wzór do naśladowania pod wodą

Shark skin structure

A close-up on shark scales


Rekin szybko pływa i bezszelestnie porusza się w wodzie, stawiając bardzo mały opór. Przez setki milionów lat natura dopracowała rekina i cechy jego skóry, aby zoptymalizować jego wydajność. Ta ewolucja jest czymś zupełnie niezwykłym - czymś, czym warto się inspirować.

Ale co dokładnie sprawia, że skóra tego majestatycznego stworzenia jest tak wyjątkowa - tak niezwykła?

Bliższe spojrzenie na naszą inspirację

Rekiny pokryte są licznymi małymi łuskami tworzącymi chropowatą mikropowierzchnię. Dzięki specjalnej budowie łusek, podczas przepływu wody przez skórę rekina, zmniejszają się turbulencje wody. Opór wody i straty energii są mniejsze, co pozwala rekinowi poruszać się szybciej przy mniejszym wysiłku.

Wyobraź sobie, że moglibyśmy zrobić to samo - a nawet poprawić Twoje wrażenia z jazdy, tworząc nasze najlepsze opony na deszcz.

Start
 


Bionika często inspirowała rozwój nowych opon. To, co czyni tę oponę wyjątkową, to sposób przeniesienia efektu skóry rekina na produkt techniczny.

Ulrich Behr, Industrial Design Uniroyal

Natura zmienia technologię

Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy chcemy utrzymać kontakt opony z nawierzchnią. Woda może przerwać ten kontakt i nie zapewnia takiej samej przyczepności jak droga. Podczas jazdy po wodzie hamowanie lub kierowanie staje się niemożliwe - dochodzi do aquaplaningu.

Naszym celem zawsze było opracowywanie opon o najlepszych osiągach na mokrej nawierzchni, dlatego ocenialiśmy również nowe technologie spoza branży oponiarskiej, aby "przenieść ją na wyższy poziom". Dążenie do stworzenia niezawodnych opon na mokrą nawierzchnię doprowadziło nas do studiowania bioniki - przenoszenia zjawisk z natury do technologii.

Start

Without Shark Skin Technology (SST): Water flow with turbulences due to flat surfaces. Water turbulences are responsible for a higher flow resistance.

Start

With Shark Skin Technology (SST): Thanks to the shark skin structure the water flow is nearly without any turbulences.


DROGA DO RAINSPORT 5:
Jak opanować mokrą nawierzchnię?

Aby zapobiec aquaplaningowi, sięgnęliśmy do bioniki i udało nam się odtworzyć efekt skóry rekina we wzorze bieżnika opony Uniroyal RainSport 5. Rezultat: turbulencje cieczy są zredukowane, a woda jest szybko usuwana spod opony.

Dzięki tej technologii opony mogą poruszać się po mokrych nawierzchniach bez utraty kontaktu z podłożem. Woda przedostająca się z prędkością przez szerokie rowki wewnątrz klocków jest skutecznie i szybko rozpraszana. Opony zachowują przyczepność do nawierzchni drogi i zmniejsza się ryzyko aquaplaningu.

Start
 

Przekształcenie technologii w doświadczenie

Start
 

Opanuj mokrą nawierzchnię. Nowy model RainSport 5.

Dokładamy wszelkich starań, aby Twoje wrażenia z jazdy były jeszcze lepsze - tak, abyś mógł skupić się na wszystkich innych dobrych rzeczach w życiu. Nowa opona RainSport 5 łączy w sobie najlepsze w swojej klasie osiągi na mokrej nawierzchni z lepszym przebiegiem i doskonałą kontrolą kierownicy, co daje maksymalną przyjemność z jazdy.

  • Dopracowana technologia Shark Skin zmniejsza ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
  • Zoptymalizowany wzór bieżnika zapewnia większe przebiegi i znakomitą izolację akustyczną.

Dzięki sztywniejszej podstawie opona ta zapewnia najwyższą stabilność na zakrętach, doskonałą reakcję układu kierowniczego i kontrolę nad pojazdem, co przekłada się na maksymalną przyjemność z jazdy.

Sprawdź oponę >

Chcesz wiedzieć więcej?

Czym jest aquaplaning

Aquaplaning ma miejsce, gdy woda gromadzi się przed oponami szybciej, niż ciężar auta jest w stanie ją wyprzeć. 

Czytaj więcej

Jak jeździć w ulewnym deszczu

Jak pokonać ograniczenia, jakie stawia przed kierowcą ulewny deszcz?

Czytaj więcej
Uniroyal. Marka koncernu Continental.*