Przeciw
- Opon zimowych nie można używać przez cały rok – nie spisują się one najlepiej przy temperaturach powyżej +7⁰ C, ponadto ze względu na ich skład zużywają się wtedy szybciej.
- Odrębne zestawy opon na zimę i lato (włącznie z zapasowymi) mogą być drogie. Koszt to nie tylko dwa zestawy opon, włącznie z zapasowymi, ale także ewentualnie dwa odrębne zestawy kół w celu zaoszczędzenia czasu i ułatwienia wymiany. Jeżeli nie masz miejsca u siebie, dochodzi do tego potencjalny koszt przechowywania, a także wydatki na wymianę w warsztacie co sześć miesięcy.
- Niektóre ubezpieczalnie uważają zakładanie opon zimowych za przeróbkę i dlatego żądają dopłat do premii. Warto więc zapytać swojego ubezpieczyciela przed wymianą opon.
Kierowcy w krajach, w których korzystanie z opon zimowych jest obowiązkowe, rzecz jasna nie mają wyboru. Jeżeli natomiast w danym kraju opony zimowe są jedynie zalecane, warto rozważyć koszty i korzyści wynikające z lepszej przyczepności i bezpieczniejszej jazdy w prawdopodobnych warunkach drogowych.
W krajach, gdzie stosowanie opon zimowych jest dobrowolne, decyzja zależy od indywidualnego stylu życia i miejsca zamieszkania. Na przykład w Szkocji, gdzie często panują niskie temperatury, a drogi są oblodzone, coraz więcej ludzi decyduje się na zakup opon zimowych.