Jak jeździć na oblodzonych drogach

Nic dziwnego, że jazda na łyżwach i hokej na lodzie są popularne – nic przyjemniejszego niż mknięcie po lodzie. Mniej zabawne jest jednak ślizganie się samochodem po oblodzonej drodze.

 

Jest wiele podobieństw między jazdą na śniegu i lodzie. W obu przypadkach trzeba jechać powoli i spokojnie, unikać nagłego przyspieszania czy hamowania. Są jednak dodatkowe aspekty, które trzeba uwzględnić podczas jazdy na nawierzchniach oblodzonych.

01_precaution_icon

Ogólne środki bezpieczeństwa

Po pierwsze, czy w ogóle musisz jechać samochodem. Oblodzone drogi mogą być niezwykle zdradliwe, trzeba więc się zastanowić, czy podróż jest rzeczywiście warta narażania się na finansowe i  emocjonalne koszty ewentualnego wypadku.

Posłuchaj radia. Prognoza pogody często informuje o konkretnych strefach niebezpieczeństwa. Może Ci to pomóc w podjęciu decyzji, czy wychylić nosa z domu.

A być może już jesteś w podróży, nie wiedząc, czy lód może ją utrudnić.

Jedną z zasadniczych różnic między śniegiem a lodem jest to, że śnieg łatwo zauważyć. Gołoledź natomiast tak dobrze wtapia się w koloryt drogi, że często zdasz sobie z niej sprawę, gdy jest już za późno. Jako wskaźnik warto potraktować termometr w samochodzie. Jeżeli wskazuje temperaturę otoczenia zbliżającą się do zera, trzeba zachować szczególną ostrożność. 

Innym sposobem wykrycia lodu jest obserwacja innych pojazdów na drodze. Jeżeli zauważysz, że się ślizgają albo widzisz auto w rowie, prawdopodobnie znajdujesz się na oblodzonym terenie.

Jeżeli się poczujesz zdenerwowany z powodu warunków drogowych, zatrzymaj się i poczekaj na podniesienie temperatury albo przesiądź się na alternatywny środek transportu.

Jak jeździć na oblodzonych drogach

  • Śledź temperaturę otoczenia, żeby być przygotowanym na oblodzenie dróg
  • Obserwuj inne pojazdy, czy mają trudności z lodem
  • Słuchaj prognozy pogody i unikaj stref zagrożenia
  • Jedź powoli i ostrożnie
  • Zwiększ odległość za pojazdem jadącym przed Tobą
  • Jeżeli Twoje auto wpadnie w poślizg, skręć kierownicę w tym samym kierunku co kierunek poślizgu tyłu Twojego auta.
Uniroyal. Marka koncernu Continental.*