Opony zimowe latem

Wymiana opon co sześć miesięcy może być kosztowna, jednak w wielu krajach jest obowiązkowa. A dlaczego się to robi? Dlaczego by nie jeździć na oponach zimowych latem albo na letnich zimą?


Po prostu ich budowa i skład zupełnie się różnią, więc tak jak opony zimowe nie nadają się do jazdy w cieplejszą pogodę, jeżdżenie na letnich oponach przy bardzo niskich temperaturach może być niebezpieczne.

Co przemawia przeciw korzystaniu z opon zimowych latem?

Budowa opon zimowych zapewnia giętkość przy temperaturach poniżej +7⁰ C. Głęboki bieżnik ułatwia jazdę na śniegu i błocie, a bloki bieżnika zwiększają trakcyjność opony w mokrych, zimowych warunkach pogodowych. W niskich temperaturach są nie do zastąpienia. Dalsze szczegóły można znaleźć w naszym artykule „Co to są opony zimowe?”.

Gdy jednak temperatury wzrastają powyżej +7⁰ C, opony letnie są o wiele lepsze. Zawierają one mniej naturalnego kauczuku, co sprawia, że są bardziej miękkie i lepkie, co zwiększa przyczepność na mokrych i suchych drogach przy łagodniejszych temperaturach.

Wyższy opór toczenia opon zimowych w warunkach oblodzenia może wywierać ujemne skutki przy cieplejszej pogodzie objawiające się szybszym zużyciem. Niższy opór toczenia opon letnich oznacza więc oszczędność paliwa.

Poza tym opony letnie zapewniają krótszą drogę hamowania przy cieplejszych temperaturach, a zimowe - kiedy jest zimno. Ważne jest, aby o tym pamiętać, używając opon niedostosowanych do warunków pogodowych. Hamowanie będzie zawsze mniej skuteczne niż opon specjalnie dopasowanych do warunków pogodowych.

Opony zimowe latem

  • Opony zimowe służą gorzej przy temperaturach powyżej 7⁰ C.
  • Są mniej ekonomiczne.
  • Są mniej skuteczne.
  • Ich droga hamowania jest dłuższa przy cieplejszej pogodzie niż w przypadku opon letnich.
Uniroyal. Marka koncernu Continental.*