Mogą się przydać na przykład podczas podróży do ośrodka narciarskiego, gdzie miejscowy klimat jest zimniejszy niż warunki drogowe, do których kierowca jest przyzwyczajony. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o sprawdzeniu przepisów w kraju docelowym - niektóre kraje wymagają używania opon zimowych, a inne łańcuchów śniegowych. Podobnie, w związku z tym, że łańcuchy mogą powodować uszkodzenie jezdni, ich użycie może być dozwolone od określonej minimalnej warstwy śniegu.
Zakładając, że posiadane przez Ciebie łańcuchy śniegowe są dozwolone, musisz dowiedzieć się, jak je zakładać i jak z nich korzystać.
Zakup odpowiednich łańcuchów
Najpierw upewnij się, że zakupione łańcuchy pasują do Twojego pojazdu. Odpowiednie dane powinny być w podręczniku producenta. Trzeba pamiętać, że zakładanie łańcuchów śniegowych w niektórych samochodach może stanowić problem. Jeżeli w Twoim aucie odstęp między oponą a wnęką koła/zawieszeniem pojazdu jest niedostateczny, być może trzeba będzie rozważyć zastosowanie skarpety śniegowej lub znaleźć rodzaj łańcucha pasujący do typu i modelu Twojego wozu.
Kiedy ustalisz, że odstęp z tyłu koła i między nawierzchnią drogi a wnęką koła jest dostateczny, trzeba będzie znaleźć łańcuchy odpowiednie dla wymiaru kół i masy/mocy pojazdu.
Łańcuchy śniegowe są sprzedawane parami i zwykle zakłada się je na koła napędowe. Także w tym wypadku poszukaj wskazówek w podręczniku producenta Twojego auta. Podczas gdy niektórzy kierowcy uważają dwa łańcuchy za wystarczające, lepiej mieć dwie pary.