Zakładanie i używanie łańcuchów śniegowych

Łańcuchy śniegowe można założyć na koła większości samochodów osobowych, SUV i ciężarówek. Znacznie ulepszają one jazdę na śniegu i lodzie, a w kombinacji z oponami letnimi stanowią tymczasowe rozwiązanie.


Mogą się przydać na przykład podczas podróży do ośrodka narciarskiego, gdzie miejscowy klimat jest zimniejszy niż warunki drogowe, do których kierowca jest przyzwyczajony. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o sprawdzeniu przepisów w kraju docelowym - niektóre kraje wymagają używania opon zimowych, a inne łańcuchów śniegowych. Podobnie, w związku z tym, że łańcuchy mogą powodować uszkodzenie jezdni, ich użycie może być dozwolone od określonej minimalnej warstwy śniegu.

 

Zakładając, że posiadane przez Ciebie łańcuchy śniegowe są dozwolone, musisz dowiedzieć się, jak je zakładać i jak z nich korzystać.

01_icon_snowchain

Zakup odpowiednich łańcuchów

Najpierw upewnij się, że zakupione łańcuchy pasują do Twojego pojazdu. Odpowiednie dane powinny być w podręczniku producenta. Trzeba pamiętać, że zakładanie łańcuchów śniegowych w niektórych samochodach może stanowić problem. Jeżeli w Twoim aucie odstęp między oponą a wnęką koła/zawieszeniem pojazdu jest niedostateczny, być może trzeba będzie rozważyć zastosowanie skarpety śniegowej lub znaleźć rodzaj łańcucha pasujący do typu i modelu Twojego wozu.

Kiedy ustalisz, że odstęp z tyłu koła i między nawierzchnią drogi a wnęką koła jest dostateczny, trzeba będzie znaleźć łańcuchy odpowiednie dla wymiaru kół i masy/mocy pojazdu.

Łańcuchy śniegowe są sprzedawane parami i zwykle zakłada się je na koła napędowe. Także w tym wypadku poszukaj wskazówek w podręczniku producenta Twojego auta. Podczas gdy niektórzy kierowcy uważają dwa łańcuchy za wystarczające, lepiej mieć dwie pary.

Lista kontrolna - zakładanie i korzystanie z łańcuchów śniegowych

  • Sprawdź, czy w Twoim pojeździe można założyć łańcuchy śniegowe
  • Sprawdź przepisy w kraju, w którym zamierzasz użyć łańcuchów
  • Przećwicz zakładanie łańcuchów przed podróżą
  • Jedź płynnie i powoli (maks. 50 km/h)
  • Regularnie sprawdzaj łańcuchy pod kątem uszkodzeń, wyczyść i wysusz po użyciu.
Uniroyal. Marka koncernu Continental.*