Unijne etykiety na opony

Etykieta UE opony została wprowadzona w celu zwiększenia bezpieczeństwa, promowania oszczędności paliwowej, redukcji hałasu i dostarczenia konsumentom potrzebnych informacji przy zakupie. Jest ona częścią szerszej strategii Komisji UE ograniczenia zużycia energii o 20% do roku 2020.

Example of EU Tyre Label 

Co to jest etykieta UE opony?

Jest obowiązkowym zestawem ikon i danych określających dla każdego auta, vana i ciężarówki sprzedanych od listopada 2012 r. w krajach UE zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i poziom hałasu.

Prawo wymaga od dostawców opon oznakowania etykietą bieżnika lub zestawu opon przeznaczonych dla dystrybutora lub nabywcy. Wymóg ten ma zastosowanie do opon dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Dostawca jest również zobowiązany udostępnić te same  informacje w materiałach z informacjami technicznymi (ulotkach, broszurach itd.) i na swojej witrynie internetowej.

W czym to pomaga?

Etykieta ma pomóc handlowcom i konsumentom w porównaniu opon na podstawie wyników standardowych testów. Jasno określa, które opony są wyższej jakości, a tym samym bezpieczniejsze w warunkach, w których prawdopodobnie będą używane.

Informacja dotyczy:

 • oszczędności paliwowej w powiązaniu z oporem toczenia opony
 • mierzonego w decybelach poziomu hałasu emitowanego przez oponę w otoczeniu
 • przyczepności opony na mokrej nawierzchni.

Jak działa system klasyfikacyjny?

Skala oszczędności paliwowej jest 7-stopniowa, gdzie A (zielony) oznacza opony o najlepszych osiągach, a G (czerwony) o najgorszych. Kategoria D nie jest stosowana. 

Zewnętrzny hałas wytwarzany przez oponę jest mierzony w decybelach i porównywany z dozwolonymi limitami. Jedna czarna fala oznacza najniższy poziom hałasu, a trzy fale - najwyższy. 

Także przyczepność opony na mokrej nawierzchni jest oceniana w skali od A do G. A oznacza najlepszą przyczepność, a tym samym najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni, natomiast G najgorsze osiągi. Podobnie jak w przypadku oszczędności paliwowej, kategoria D nie jest stosowana, nie stosuje się także kategorii G. 

Co w praktyce oznaczają te kategorie?

Klasyfikacja oszczędności paliwowej:

 • Opony mają wpływ na do 20% zużycia paliwa, jeżeli więc chcesz, żeby pełny bak Twojego auta starczał na dłużej, powinieneś wybrać opony o kategorii zapewniającej wysoką oszczędność paliwową. Obniżysz też emisje CO2 Twojego samochodu.
 • Związane jest to z oporem toczenia, tj. energią traconą podczas ruchu opony. Im mniejszy opór toczenia, tym mniej utraconej energii i mniejsze zużycie paliwa oraz emisje CO2.
 • Różnica w zużyciu paliwa między oponą kategorii A a oponą kategorii G może wynosić aż 6 litrów na 1000 km.

Klasyfikacja hałasu:

 • Jedna czarna fala oznacza, że hałas zewnętrzny wytwarzany przez oponę wynosi co najmniej 3dB poniżej dopuszczalnego poziomu. Jest to najniższy poziom hałasu. 
 • Dwie czarne fale oznaczają, że generowany hałas mieści się w nowym dopuszczalnym limicie. 
 • Trzy czarne fale oznaczają maksymalny poziom hałasu według poprzednich przepisów.

Klasyfikacja skuteczności hamowania:

 • Opony sklasyfikowane jako A lub B zapewniają krótszą drogę hamowania na mokrych drogach, są więc bezpieczniejsze w czasie deszczu. 
 • Podobnie jak w przypadku oszczędności paliwowej, kategoria D nie jest stosowana, nie stosuje się także kategorii G.
 • Różnica między poszczególnymi kategoriami wynosi około 3 metrów – długość przeciętnego samochodu. Oznacza to, że im lepsza przyczepność na mokrej nawierzchni, tym mniejsze ryzyko wypadku.

Jak testowane są opony?

Producenci opon są zobowiązani do przeprowadzenia oceny i klasyfikacji opon zgodnie z precyzyjnie określonymi kryteriami zatwierdzonymi przez Europejską Komisją Gospodarczą ONZ (UNEC). Przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia są testowane w naturalnych warunkach zewnętrznych. Opór toczenia (decydujący o oszczędności paliwowej) jest testowany na stanowisku badawczym.

Jakich informacji  NIE zawiera etykieta UE?

Wprawdzie etykieta opon UE jest użyteczną wskazówką dla handlu detalicznego i konsumentów, nie jest jedyną informacją, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie opon. Nie obejmuje ona m.in. odporności na aquaplaning, sterowności, osiągów na suchych i mokrych nawierzchniach, trwałości opon, skuteczności hamowania na suchych drogach i osiągów opony w warunkach zimowych.

Gdzie Uniroyal zamieszcza etykiety UE?

Są one zamieszczone tutaj, na naszej witrynie, obok zdjęcia każdej opony. Można je też znaleźć na witrynach internetowych sprzedawców detalicznych, a także stronach naszych sklepów firmowych.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*