Example of EU Tyre Label
Jest obowiązkowym zestawem ikon i danych określających dla każdego auta, vana i ciężarówki sprzedanych od listopada 2012 r. w krajach UE zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i poziom hałasu.
Prawo wymaga od dostawców opon oznakowania etykietą bieżnika lub zestawu opon przeznaczonych dla dystrybutora lub nabywcy. Wymóg ten ma zastosowanie do opon dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Dostawca jest również zobowiązany udostępnić te same informacje w materiałach z informacjami technicznymi (ulotkach, broszurach itd.) i na swojej witrynie internetowej.
Etykieta ma pomóc handlowcom i konsumentom w porównaniu opon na podstawie wyników standardowych testów. Jasno określa, które opony są wyższej jakości, a tym samym bezpieczniejsze w warunkach, w których prawdopodobnie będą używane.
Informacja dotyczy:
Skala oszczędności paliwowej jest 7-stopniowa, gdzie A (zielony) oznacza opony o najlepszych osiągach, a G (czerwony) o najgorszych. Kategoria D nie jest stosowana.
Zewnętrzny hałas wytwarzany przez oponę jest mierzony w decybelach i porównywany z dozwolonymi limitami. Jedna czarna fala oznacza najniższy poziom hałasu, a trzy fale - najwyższy.
Także przyczepność opony na mokrej nawierzchni jest oceniana w skali od A do G. A oznacza najlepszą przyczepność, a tym samym najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni, natomiast G najgorsze osiągi. Podobnie jak w przypadku oszczędności paliwowej, kategoria D nie jest stosowana, nie stosuje się także kategorii G.
Klasyfikacja oszczędności paliwowej:
Klasyfikacja hałasu:
Klasyfikacja skuteczności hamowania:
Producenci opon są zobowiązani do przeprowadzenia oceny i klasyfikacji opon zgodnie z precyzyjnie określonymi kryteriami zatwierdzonymi przez Europejską Komisją Gospodarczą ONZ (UNEC). Przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia są testowane w naturalnych warunkach zewnętrznych. Opór toczenia (decydujący o oszczędności paliwowej) jest testowany na stanowisku badawczym.
Wprawdzie etykieta opon UE jest użyteczną wskazówką dla handlu detalicznego i konsumentów, nie jest jedyną informacją, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie opon. Nie obejmuje ona m.in. odporności na aquaplaning, sterowności, osiągów na suchych i mokrych nawierzchniach, trwałości opon, skuteczności hamowania na suchych drogach i osiągów opony w warunkach zimowych.
Są one zamieszczone tutaj, na naszej witrynie, obok zdjęcia każdej opony. Można je też znaleźć na witrynach internetowych sprzedawców detalicznych, a także stronach naszych sklepów firmowych.