Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Ważne jest, abyś wiedział, jak sprawdzić głębokość bieżnika swoich opon. Głębokość bieżnika ma wpływ na prowadzenie pojazdu i zapewnia przyczepność do nawierzchni. Im głębszy jest bieżnik, tym większa przyczepność.

Uniroyal Hamowanie na mokrej nawierzchni

Testowane przez Continental Reifen Deutschland GmbH w miejscu testowym Contidrom (stan: wrzesień 2020). Warunki testowe: 225/45 R 17, PremiumContact™ 6, mokra nawierzchnia, od 80 km/h do 0 km/h, temperatura 19,8 - 25,6° C. VW Golf 7 1,4 TSI. Przedstawione grafiki służą wyłącznie celom ilustracyjnym. Droga hamowania pojazdu zależy od jego typu, wieku, hamulców i opon, a także od nawierzchni drogi. Pełny raport z testu dostępny jest na stronie www.continental-tires.com/car/tires/test-report-wet-braking-summer (Źródło: Continental Reifen Deutschland GmbH)

Optymalna głębokość

Nowa opona samochodowa rozpoczyna życie z bieżnikiem o głębokości około 8-9 mm. Zgodnie z prawem można na nich jeździć, dopóki nie osiągną minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,6 mm na 75% szerokości opony i na całym jej obwodzie. Należy jednak pamiętać, że na bezpieczeństwo jazdy w mokrych i ośnieżonych warunkach pogodowych ma wpływ głębokość bieżnika, wzór wzoru i mieszanka gumowa bieżnika opon. Na mokrych lub ośnieżonych drogach skuteczność hamowania będzie się stopniowo zmniejszać wraz z głębokością bieżnika. Na mokrych nawierzchniach, przy zmniejszającej się głębokości bieżnika, istnieje dodatkowo zwiększone ryzyko aquaplaningu.

Dlatego należy regularnie sprawdzać stan opon, zmniejszyć prędkość na mokrych i zaśnieżonych drogach i rozważyć wymianę opon w odpowiednim czasie.

Głębokość bieżnika - fakty: 

  • Nowe opony mają bieżnik o głębokości 8-9 mm.
  • Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm.
  • Na bezpieczeństwo jazdy w mokrych i ośnieżonych warunkach pogodowych ma wpływ głębokość bieżnika, wzór wzoru i mieszanka gumowa bieżnika opon.
  • Na mokrych i ośnieżonych drogach skuteczność hamowania będzie się stopniowo zmniejszać wraz z głębokością bieżnika.
  • Regularnie sprawdzaj opony
  • Zmniejsz prędkość na mokrych i ośnieżonych drogach
  • Rozważ wymianę opon w odpowiednim czasie
Uniroyal. Marka koncernu Continental.*