Jak sprawdzić głębokość bieżnika opony

Ważne jest, żeby wiedzieć, jak sprawdza się głębokość bieżnika opon. W końcu wpływa ona na kierowanie i przyczepność na nawierzchni jezdni. Im głębszy bieżnik opony, tym lepsza przyczepność.

Głębokość bieżnika - fakty:

  • Nowe opony mają głębokość bieżnika 8-9 mm
  • Minimalna głębokość bieżnika opony w świetle prawa wynosi 1,6 mm
  • Uniroyal zaleca minimum 3 mm dla opon letnich i całorocznych oraz minimum 4 mm dla opon zimowych
02_optimal_depths_EN

Optymalna głębokość bieżnika


Głębokość bieżnika nowej opony samochodowej wynosi ok. 8-9 mm. Prawo zezwala na jazdę z oponami o minimalnej wysokości bieżnika 1,6 mm na 75% szerokości opony i na jej całym obwodzie. Pomimo to Uniroyal zaleca wymianę opon letnich i całorocznych już po osiągnięciu 3 mm, a opon zimowych - 4 mm. To dlatego, że przy tej grubości bieżnika opony zaczynają się szybko zużywać.

Sprawdzanie głębokości bieżnika opon

  • Najpierw sprawdź wskaźniki zużycia bieżnika umieszczone w rowkach opon. Te wąskie paski poziome są rozmieszczone równomiernie na całym obwodzie opony. Gdy opona zużyła się do poziomu tych pasków, oznacza to, że minimalna wysokość bieżnika została osiągnięta, więc opona wymaga wymiany. 
  • Należy mieć jednak na uwadze, że wskaźniki te sygnalizują osiągnięcie 1,6 mm. Wprawdzie jest to minimum wymagane prawem, ale bieżnik o tej głębokości jest płytszy niż  zalecany przez Uniroyal.
  • Bardziej precyzyjny pomiar głębokości bieżnika opony można wykonać przy pomocy głębokościomierza. Są one dostępne w wielu postaciach – od laminowanych kart z kolorowymi wskaźnikami po urządzenia cyfrowe.
  • Po prostu umieść głębokościomierz w rowku opony i dowiesz się, w jakim stopniu opona jest zużyta w porównaniu z dopuszczalnym minimum.
Uniroyal. Marka koncernu Continental.*