Podpowiedzi dotyczące ekologicznej jazdy

Jak nigdy dotąd, dbałość o środowisko naturalne zajmuje w świadomości ludzi czołowe miejsce. Przejawia się to w coraz większej liczbie samochodów przyjaznych dla środowiska. Niemniej tych, którzy nie mają samochodu z napędem hybrydowym lub elektrycznym, nie muszą dręczyć wyrzuty sumienia. Ekologiczna jazda i oszczędzanie paliwa idą w parze — i nie liczy się kwestia, czy bardziej przyjazny dla środowiska jest silnik benzynowy, czy wysokoprężny.

Ekologiczna jazda: jak to zrobić?

Najważniejsza podpowiedź, gdy chodzi o ekonomiczną jazdę: Jedź łagodnie, równo i płynnie. To dlatego, że wszelkie czynności wykonywane w trakcie jazdy — przyspieszanie, zmiana biegów i hamowanie — wymagają energii. Będąc kierowcą, możesz przyczyniać się do lepszego zużycia energii. Unikaj ostrego przyspieszania, gwałtownego hamowania czy zbyt późnej zmiany biegów. Takie postępowanie nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale też sprawia, że szybciej zużywa się sam pojazd. Staraj się zatem „płynąć” wraz z ruchem na drodze.

Gdy przyspieszasz, nie wbijaj pedału przyspieszenia w podłogę i zwolnij po zakończeniu wyprzedzania. Postępując w ten sposób, nie musisz mocno hamować, gdy nie ma takiej potrzeby. Warto pamiętać, że gwałtowne hamowanie marnuje energię, jaka została włożona w przyspieszenie pojazdu. Zalecane jest zwłaszcza hamowanie silnikiem lub odcinanie paliwa. Tak się dzieje, gdy pedał przyspieszenia zwalniany jest przy włączonym sprzęgle. Silnik hamuje wtedy pod wpływem własnych oporów mechanicznych.

Hamowania silnikiem można używać z wyprzedzeniem, na przykład przed czerwonym światłem, tak aby wolno dotoczyć się do sygnalizacji świetlnej, zamiast nagle się tuż przed nią zatrzymywać. Tocząc się z odciętym dopływem paliwa, automatycznie hamujesz. Gdy tylko zapali się zielone i zajdzie taka potrzeba, możesz nawet wznowić normalną jazdę prosto z ruchu. Tak więc jazda ekologiczna to jazda płynna. Ponadto czekanie na światłach na biegu jałowym nie oszczędza paliwa. Zwłaszcza na drogach, które zna się dobrze, można wyłączać silnik na czerwonym świetle trwającym ponad dwadzieścia sekund, co również pozwala zaoszczędzić paliwo.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*