Jakie ciśnienie w oponach najlepiej służy jeździe efektywnej pod względem zużycia paliwa?
Aby opony mogły długo służyć, zalecamy regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach swojego samochodu. Optymalne ciśnienie w oponach podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić paliwo. Zatem masz już paliwooszczędne opony!
Jeśli ciśnienie powietrza w samochodowych oponach jest zbyt niskie, opory toczenia są wyższe, a tym samym wyższe jest zużycie benzyny lub oleju napędowego. Ponadto mogą pojawić się zagrożenia wynikające z gorszego zachowania się opon podczas jazdy i dłuższej drogi hamowania. Groźne dla bezpieczeństwa jest także nadmierne ciśnienie w oponach.
Rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę, przy sprawdzaniu ciśnienia w oponach. Dowiedz się, jak mierzyć ciśnienie w oponach swojego samochodu oraz jakiego ciśnienia wymagają posiadane opony.
Ekologiczna jazda: o czym jeszcze należy pamiętać?
Pozostawianie silnika na biegu jałowym, aby się rozgrzał, jest nie tylko zabronione, ale też bezcelowe. Lepiej jest uruchomić silnik i natychmiast rozpocząć jazdę, ponieważ silnik faktycznie rozgrzewa się tylko podczas jazdy z dużym obciążeniem i dlatego zużywa mniej paliwa.
Podobnie zwiększenie masy samochodu o dodatkowy ciężar zwiększa średnie zużycie paliwa. W drogę zabieraj tylko to, co niezbędne. Na przykład po powrocie z wakacji uwolnij samochód od wszelkich dodatkowych ciężarów, takich jak bagaż i bagażniki dachowe. Nie tylko dużo ważą, ale też zwiększają opór powietrza. W rezultacie samochód zużywa więcej energii niż to konieczne.
Prędkość również ma wpływ na zużycie paliwa. Jak już wiesz, regularne niepotrzebne przyspieszanie i zwalnianie znacznie zwiększa zużycie paliwa. Lepiej jest utrzymywać stałą prędkość jazdy. Jeśli więc masz tempomat, możesz łatwiej oszczędzić paliwo. Tempomat jest paliwooszczędny, ponieważ utrzymuje prędkość samochodu na stałym poziomie. Samodzielna regulacja prędkości jest zalecana tylko w przypadku jazdy pod górę lub z góry.
Zużycie paliwa zwiększa również jazda z prędkościami przekraczającymi 100 km/h. Przy takich prędkościach zużycie paliwa znacznie wzrasta z powodu oporu powietrza. Otwarte okna mogą znacznie zwiększać zużycie paliwa już od 80 km/h, ale dzieje się tak bezwzględnie przy prędkościach powyżej 100 km/h. Przyczyną jest większy opór powietrza, który oznacza także: Zużycie energii rośnie — a tym samym zużycie paliwa.
Klimatyzacja w samochodzie również wymaga paliwa. Inne udogodnienia, takie jak ogrzewanie kabiny czy podgrzewane siedzenia, także podnoszą zużycie.