Rodzaje opon samochodowych

Decyzja o wyborze odpowiednich opon powinna zostać podjęta na podstawie tego, w jaki sposób będą użytkowane. Jeśli kierowca w porze letniej lub zimowej porusza się przeważnie w regionach, w których panują trudne warunki atmosferyczne, warto, aby zdecydował się na opony dostosowane do jazdy w danym terenie.

Opony samochodowe różnią się między sobą strukturą, mieszanką kauczukową oraz wzorem bieżnika. Każda z nich dostosowana jest do konkretnych potrzeb kierowców, preferujących dany styl jazdy czy poruszających się zazwyczaj na określonej nawierzchni. Najbardziej popularna klasyfikacja opon samochodowych wprowadzona została na podstawie panujących w danym sezonie warunków klimatycznych. Wyróżniamy więc opony letnie, zimowe oraz wielosezonowe.

rodzaje-opon


Opony letnie

Najlepiej sprawdzają się w przypadku temperatur powyżej 7°C. Wyróżniają się dobrą przyczepnością oraz krótką drogą hamowania, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Dla zwolenników szybkiej jazdy kluczowe może okazać się adaptacyjne opasanie hybrydowe. Gwarantuje ono pełną stabilność nawet przy bardzo dużych prędkościach. Kupując letnie opony warto zwrócić uwagę na te modele, które zapewniają ochronę przed aquaplaningiem.

Opony zimowe

W oponach zimowych znajdziemy dużą ilość naturalnego kauczuku, dlatego charakteryzują się one miękką strukturą. Używane są podczas jazdy w temperaturze poniżej 7°C. Ponadto odznaczają się specjalnym wzorem bieżnika, zapewniającym przyczepność oraz bezpieczne hamowanie na wilgotnej lub oblodzonej nawierzchni. W przypadku tego rodzaju opon nie bez znaczenia pozostaje wysoka odporność na aquaplaning. Zjawiska tego doświadczamy, kiedy na styku konstrukcji z nawierzchnią pojawia się wodny klin. Wówczas bieżnik nie odprowadza prawidłowo wody znajdującej się pod oponą, a samochód traci przyczepność.

Opony wielosezonowe

Kierowcy, którym zależy na całorocznej wydajności opon, niezależnie od pogody, w różnych warunkach oraz na zróżnicowanej nawierzchni, z pewnością powinni rozważyć zakup tego typu ogumienia. Opony wielosezonowe zostały zaprojektowane z myślą o dobrej przyczepności na drogach pokrytych śniegiem, jak i bezpiecznym hamowaniu na suchej oraz mokrej nawierzchni.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*