Przechowywanie opon w domu
Magazynowanie poza domem może być zbyt drogie lub po prostu zbyt niewygodne, więc jeżeli chcesz to zrobić we własnym zakresie, następne pytanie brzmi: jak i gdzie przechowywać opony, żeby pozostały w idealnym stanie?
Czego przede wszystkim trzeba się wystrzegać, to pęknięć boku opony. Grozi to oponom nieużywanym przez dłuższy czas. Gdy opony znajdują się w ruchu, przeciwutleniacze utrzymują giętkość opon. Kiedy jednak są w bezruchu, ten środek chemiczny nie jest rozprowadzany równomiernie i opona zaczyna wysychać.
Dlatego też trzeba ograniczyć do minimum wystawienie magazynowanych opon na działanie promieni ultrafioletowych. Po umyciu ich miękkim roztworem mydlanym i wyschnięciu na powietrzu zaznacz markerem do opon, w którym miejscu były założone w samochodzie (lewy przód, prawy tył itd.). Następnie zawiń każdą oponę w nieprzezroczystą czarną torbę. Torby ochronne na opony można kupić w sklepach motoryzacyjnych. Jako alternatywę możesz użyć czarnych toreb na śmieci. Przed zawiązaniem torby staraj się usunąć możliwie dużo powietrza.
Przechowuj opony nad podłogą, najlepiej na regale do opon, w chłodnym, suchym, czystym pomieszczeniu. Trzymaj opony z dala od grzejników lub zbiorników gorącej wody.
Jeżeli opony są na kołach, możesz je przechowywać poziomo jedną na drugiej. Gdy natomiast opony są przechowywane osobno, postaw je pionowo, przylegające bokiem. Pamiętaj o regularnym obracaniu opon, aby środek przeciwutleniający mógł zadziałać na całym obwodzie opony.
Nawet przy prawidłowym przechowywaniu opon mogą one wyschnąć na skutek nieużywania. Przed ponownym założeniem w samochodzie uważnie sprawdź pod kątem pęknięć. W razie wątpliwości poproś lokalnego sprzedawcę Uniroyal o sprawdzenie opon.