Jak mierzyć ciśnienie w oponach?

Dla bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz trwałości opon ważna jest regularna kontrola  poziomu ciśnienia w oponach. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie może mieć negatywny wpływ na komfort jazdy i zużycie paliwa.

Czy opony naprawdę tracą powietrze w nocy?

To dość powszechne zjawisko przy znacznych różnicach temperatur w ciągu dnia i nocy. Gdy powietrze w oponie jest gorące, rozpręża się i zwiększa ciśnienie opony, natomiast gdy jest zimne, to kurczy się i ciśnienie spada. Rozprężanie powietrza ma także miejsce podczas szybkiej jazdy przez dłuższy okres czasu.

Co dzieje się, gdy opona jest zbytnio lub za mało napompowana?

Opona osiąga optymalną przyczepność do drogi  przy określonym ciśnieniu mierzonym w PSI (funt na cal kwadratowy). 

Zbyt napompowana opona ma mniejszą powierzchnię kontaktu z drogą, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz na trwałość i osiągi opony. Ponadto opona ściera się nierównomiernie i jazda staje się niebezpieczna.

Niedopompowana opona natomiast zwiększa opory toczenia, a tym samym zużycie paliwa. Ponadto utrudnia panowanie nad autem, zwiększa ryzyko przekłucia opony czy poślizgu, a takżę wydłuża drogę hamowania. 

Jak nieprawidłowy poziom ciśnienia wpływa na przyczepność opony

Gdzie znajdę informację o prawidłowym ciśnieniu w oponie?

Informacje o prawidłowym ciśnieniu opon (wyrażone w PSI lub barach) są zawarte w książeczce obsługi samochodu. Po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy powinna się też znajdować naklejka z taką informacją. Danych dotyczących prawidłowego poziomu ciśnienia można też poszukać w internecie na stronie producenta Zaleca się, aby kontrolę ciśnienia w oponach przeprowadzać mniej więcej co dwa tygodnie oraz przed dłuższą podróżą i po jej odbyciu. Niektóre auta są fabrycznie wyposażone w światełko ostrzegające o spadku ciśnienia na tablicy rozdzielczej.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Przede wszystkim kontrolę poziomu ciśnienia należy przeprowadzić na zimnej oponie, czyli wtedy kiedy auto było nieużywane od co najmniej dwóch godzin. W sytuacji, kiedy zapaliła się kontrolka ciśnienia lub spadek ciśnienia jest zauważalny, pomiar ciśnienia w oponach należy przeprowadzić niezwłocznie. 

Ciśnienie w oponie można sprawdzić za pomocą przyrządu pomiarowego, pompki lub skorzystać z przyrządów pomiarowych na stacjach paliw. Jeżeli opony są ciepłe tzn.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*