Jak naprawić oponę

Zawsze zalecamy zlecenie naprawy opon fachowcom. Nie tylko dysponują oni niezbędnym sprzętem, ale mogę też sprawdzić, czy naprawa danej opony będzie bezpieczna lub zgodna z prawem.

Wykonywanie prowizorycznych napraw 

Oczywiście może się zdarzyć złapanie gumy z dala od domu lub zbyt daleko od warsztatu, aby ryzykować jazdę na oponie bez powietrza. Jeżeli masz doświadczenie w naprawianiu opon i znajdujesz się w dobrze oświetlonym, bezpiecznym miejscu w odpowiedniej odległości od przejeżdżających aut - zabieraj się do pracy. 

Prowizoryczna naprawa lub wymiana opony jest dosyć prosta i umożliwi dojechanie do specjalisty. 

Stosowanie uszczelniaczy opon

Być może producent samochodu dołączył uszczelniacz opon i pompkę zamiast koła zapasowego. Zakładając, że dziura w oponie nie jest zbyt duża i nie jechałeś zbyt długo na dętce, możesz wstrzyknąć uszczelniacz do zaworu i napompować oponę za pomocą pompki lub naboju ze sprężonym powietrzem. Zestawy te - uszczelniacze zapobiegające przebiciu lub naprawcze - można kupić w internecie lub sklepie  motoryzacyjnym.

Uszczelniacz jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym, umożliwiającym dojechanie do najbliższego warsztatu. Tak szybko, jak to możliwe oponę trzeba wymienić, gdyż uszczelniacz może zatkać zawór i sprawić, że opona nie będzie się już nadawać do użytku. Po zastosowaniu uszczelniacza nie przekraczaj prędkości 60 km/godz.

Nie każde złapanie dętki wymaga wymiany opony. Przed podjęciem decyzji o ewentualnej naprawie lokalny dystrybutor Uniroyal wykona kilka obowiązkowych testów. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne naprawienie opony, musisz pamiętać o paru rzeczach:

1.  Przystępuj do naprawy opony tylko jeżeli dziura jest stosunkowo niewielka.

2.  Rób to w bezpiecznym, dobrze oświetlonym miejscu.

3.  Włóż uszczelniacz do zaworu opony i napompuj.

4.  Pamiętaj, że uszczelniacz opon to tylko tymczasowe rozwiązanie.

5.  Jedź powoli i ostrożnie do najbliższego sklepu z oponami.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*