Jak wymienić koło

Zawsze zalecamy zlecenie wymiany opony wykwalifikowanemu technikowi Uniroyal,jeżeli jednak chcesz to zrobić samemu, ważne jest, żeby to umieć zrobić bezpiecznie.

Zanim przystąpisz do pracy

Najpierw upewnij się, że znajdujesz się w bezpiecznym, płaskim miejscu, z dala od przejeżdżających samochodów. Jeżeli opona pękła na autostradzie, znacznie bezpieczniej jest wezwać pomoc drogową niż próbować wymienić oponę samemu.

Zakładając, że jesteś w bezpiecznym miejscu, sprawdź, czy masz potrzebny sprzęt i zastanów się nad tym, jakie masz możliwości. Na przykład czy Twoje auto ma na wyposażeniu pełnowymiarowe koło zapasowe, małe tymczasowe koło zapasowe czy tylko zestaw do naprawy przebitej opony? Czy opona koła zapasowego ma dostateczny bieżnik i czy jest dostatecznie napompowana?

Pełnowymiarowe koło zapasowe

Przed przystąpieniem do wymiany koła zapoznaj się z treścią książeczki obsługi Twojego samochodu. Zwróci ona Twoją uwagę na szczególne cechy auta Twojej marki i modelu, poda listę narzędzi znajdujących się w zestawie i wskaże, w którym miejscu podstawić podnośnik. Ten ostatni punkt jest bardzo ważny.

Poproś Twoich pasażerów, żeby wysiedli z samochodu, wyłącz silnik i włącz światła awaryjne. Zaciągnij hamulec ręczny i włącz pierwszy bieg (albo P w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów). Aby zapobiec przemieszczeniu się auta znajdującego się na podnośniku, podłóż podporę pod koło znajdującą się po przekątnej w stosunku do koła z przebitą oponą. Jeżeli nie masz podpory, duży kamień lub kawałek drewna powinien wystarczyć.

Konkretnych wskazówek zawsze szukaj w książeczce obsługi Twojego samochodu.

Dowiesz się z niej:

1. Czy Twoje koło zapasowe jest pełnowymiarowe

2. Czy Twoje koło zapasowe to małe koło tymczasowe

3. Czy masz zestaw do naprawy przebitych opon  

4. Czy masz zabezpieczenie nakrętek.

5. W którym miejscu dokładnie podstawić podnośnik.

6. Wymagane ciśnienie powietrza w oponach.

7. Czy oczekiwać włączenia światełek ostrzegawczych po wymianie koła.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*