Czynności związane z pielęgnacją opon samochodowych: czyszczenie
Właściwie pielęgnowane opony i felgi nie tylko lepiej wyglądają, ale i dłużej służą. Zapobiega to szybkiemu zużywaniu się opon. To, kiedy pielęgnujesz ogumienie i czyścisz felgi, zależy od Ciebie. Konserwacja opon jest jednak zalecana przynajmniej przed ich przechowywaniem. Wskazówka praktyczna: opony, które nie są zamontowane na kołach na samochodzie, łatwiej wyczyścić. Dodatkowo chroni to warstwę lakieru przed uszkodzeniami od brudu i małych kamyczków.
Nie używaj silnych środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki ani olejów do czyszczenia powierzchniowego. Nie nadają się one do opon ani do większości felg. Zamiast nich użyj letniej wody, gąbki, szczotki oraz płynu do mycia naczyń lub środka uniwersalnego. Możesz też wykorzystać myjkę ciśnieniową. Nadaje się ona szczególnie do mycia stalowych i aluminiowych felg. To ważne, aby zamontować dyszę z szerokim strumieniem, ponieważ strumień z okrągłej dyszy ściera oponę. Jeżeli nie masz myjki wysokociśnieniowej, możesz użyć specjalnego programu do czyszczenia felg na myjni samochodowej.
W zależności od rodzaju posiadanych felg wykonaj następujące czynności:
- Felgi aluminiowe najlepiej czyścić środkiem czyszczącym dostosowanym do materiału, z którego są wykonane. Załóż na myjkę bawełnianą szmatkę, miękką szczotkę lub gąbkę, zależnie od tego, co pasuje.
- Do mycia felg stalowych użyj środka czyszczącego do felg. Środek do felg aluminiowych — różnica: Należy pozostawić go na feldze na czas podany w instrukcji. Następnie można kontynuować mycie szczotką lub szmatką.
- Czyszczenie felg lakierowanych wymaga trochę większej ostrożności. Przeczytaj instrukcje dotyczące środka czyszczącego, aby upewnić się, czy nadaje się do felg lakierowanych.
Myjąc felgi, nie zapomnij o wyczyszczeniu tylnej strony. Kurz z hamulców może wżerać się w materiał i go uszkodzić.
Ostatni krok w pielęgnacji opon i felg: polerowanie
Jeśli przechowujesz opony do kolejnego sezonu, warto wypolerować felgi. Jeśli wybierzesz się na myjnię samochodową, możesz podjąć działania w celu pozbycia się plamistego osadu z opon. Da się go usunąć specjalnym detergentem od producenta opon lub zakupionym w sklepie motoryzacyjnym. Upewnij się, że został nałożony jedynie na krawędzie opon, ponieważ środek czyszczący sprawia, że powierzchnia jezdna robi się śliska.
Polerując felgi aluminiowe, użyj uszczelniacza do felg. Kolejna zaleta: możesz przy okazji usunąć niewielkie zadrapania z felg. Aby to zrobić, użyj siły podczas polerowania i uszczelniania felg aluminiowych. Uszczelniacz do felg nadaje się również do pielęgnacji felg stalowych. Jego aplikację zaleca się szczególnie, gdy chcesz przechowywać opony razem z felgami.
Dzięki stosowaniu się do tych wskazówek pielęgnacyjnych można długo cieszyć się oponami.