Przeciętny cykl życia opony

Jak długo powinny wytrzymać opony? Jak mogę wydłużyć żywotność opon w moim samochodzie? I kiedy muszę kupić nowe opony? To są pytania, z którymi kierowcy muszą się nieustannie zmagać. Dla bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy, nawet w deszczu, w pełni sprawne opony są absolutną koniecznością. Na szczęście utrzymanie opon w dobrym stanie nie jest wcale trudne. Przeczytaj tutaj więcej o najważniejszych wskazówkach i trikach.

Zasada kciuka: Jak długo powinny wytrzymać opony?

Nie ma ustawowych zaleceń co do okresu trwałości opon. Jedynym wyjątkiem jest to, że opony do przyczep, które posiadają specjalne zezwolenie na jazdę z maksymalną prędkością 60 mph, nie mogą być starsze niż sześć lat. We wszystkich innych przypadkach to kierowca decyduje, kiedy opony przekroczyły swoją żywotność. Niemniej jednak, przepisy ruchu drogowego bardzo wyraźnie określają, że samochód wraz z całym wyposażeniem musi być zawsze zdatny do ruchu drogowego. Dotyczy to oczywiście również opon.

Istnieje kilka kryteriów, które pomogą Ci zdecydować, czy możesz nadal korzystać z opon, a kiedy powinieneś je wymienić. Jako wskazówkę można podać następujące kryteria: Jeździsz na czterech podobnych oponach, z których każda ma głębokość bieżnika co najmniej 1,6 mm (minimalna głębokość bieżnika określona przepisami prawa), a ich wiek nie przekracza dziesięciu lat. 

Uwaga: Na bezpieczeństwo jazdy w mokrych i ośnieżonych warunkach pogodowych ma wpływ głębokość bieżnika, wzór wzoru i mieszanka gumowa bieżnika opon. Na mokrych lub ośnieżonych drogach skuteczność hamowania będzie się stopniowo zmniejszać wraz z głębokością bieżnika. Na mokrych nawierzchniach, przy zmniejszającej się głębokości bieżnika, istnieje dodatkowo zwiększone ryzyko aquaplaningu.

Dlatego należy regularnie sprawdzać stan opon, zmniejszyć prędkość na mokrych i zaśnieżonych drogach i rozważyć wymianę opon w odpowiednim czasie.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*