Indeks prędkości opony

Indeks prędkości opony określa maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się auto. 

Indeks prędkości na ścianie bocznej opony

Gdzie znajdę indeks prędkości opon?

Indeks prędkości definiuje litera umieszczona na ścianie bocznej opony, zaraz po oznaczeniu maksymalnej nośności. Na przykład maksymalna prędkość jazdy dla opony z indeksem prędkości  W  wynosi 240 km/h.

Jak oblicza się indeks prędkości opon samochodowych?

Wielkość indeksu prędkości wylicza się na podstawie wyników testów laboratoryjnych, podczas których opona porusza się  z prędkością co 10 minut zwiększaną o kolejne 10 km/h, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości. W celu obliczenia wartości indeksu prędkości, opona musi uzyskać zdolność do utrzymania danej prędkości w testach z symulowanymi obciążeniami.

Wartość indeksu prędkości oznaczają kolejne litery alfabetu – A oznacza najniższą prędkość, Y najwyższą. Na podstawie poniższego diagramu, można zauważyć, że producenci samochodów zwiększyli  dopuszczalną prędkość  aut, dlategowprowadzono nowe wartości indeksów.

Najczęściej spotykane indeksy prędkości opon, prędkości i typy aut

Czy indeksy prędkości oznaczają tylko prędkość?

Wartość indeksu prędkości oznacza również przyczepność, zużycie bieżnika opony, stabilność na zakrętach, a nawet komfort jazdy. Im wyższy indeks prędkości, tym lepsza przyczepność i krótsze hamowanie, ale w warunkach zimowych może także oznaczać szybsze ścieranie bieżnika i pogorszenie osiągów. Dlatego opony o indeksach oznaczonych literami V, Z, W i Y zazwyczaj są lepsze dla pojazdów o bardzo wysokich osiągach użytkowanych w ciepłym klimacie. Dla lepszych osiągów można powiększyć indeks prędkości opon swojego auta, ale nie można go wówczas zmniejszyć bez dostosowania maksymalnej prędkości pojazdu do niższego indeksu niektórych opon.

Czy mogę używać opon o różnych indeksach prędkości?

Nie jest to rekomendowane rozwiązanie, jednakże w przypadku kombinacji opon o różnych indeksach prędkości, to opony o niższej wartości należy założyć na przedniej osi pojazdu, niezależnie od tego, czy auto ma napęd na przednie, tylne czy na cztery koła. W ten sposób można zapobiec ewentualnej nadsterowności auta. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie opony powinny być odpowiednie dla danego pojazdu i nie należy jeździć szybciej niż pozwala na to najniższy indeks prędkości zamontowanych opon. Zalecane jest użytkowanie opon tego samego typu i o takim samym indeksie prędkości. 

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*