Obwód toczenia na oponach: co jest dozwolone?

Obwód toczenia jest dokładną odległością, jaką opony przebywają podczas jednego obrotu — stanowiąc tym samym krytyczny parametr na potrzeby określenia wymiarów opony. Tym ważniejsza jest umiejętność obliczania rozmiaru opony.

Obliczanie rozmiaru opony: niezbędne w przypadku nowych rozmiarów opon

Dla większości kierowców wymiana opon nie stanowi problemu. Przynajmniej wtedy, gdy stare i nowe opony są tego samego rozmiaru. Nie zawsze jednak tak jest. Dlaczego? Przyczyny mogą być bardzo różne i dotyczą głównie kierowcy. Można na przykład używać opon o mniejszym rozmiarze, aby oszczędzać paliwo. Albo zdecydować się na opony większego rozmiaru, aby wyróżniać się na drogach. Często jednak powód jest znacznie bardziej przyziemny. Na przykład w przypadku kupna nowego samochodu można zastanowić się nad możliwością wykorzystania w nim opon z poprzedniego pojazdu. Niezależnie od przyczyn wszystkie te przykłady łączy jedno: nowy rozmiar opony oznacza również, że zmienia się obwód toczenia. Nie można wykluczyć niezamierzonych skutków. Powodem jest to, że jeśli obwód toczenia różni się zbytnio od obwodu toczenia standardowych opon, może to prowadzić do problemów podczas kontroli technicznej pojazdu. Co więc jest dozwolone?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Ostatecznie rozmiary opon różnią się w zależności od samochodu. Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar opony ma dany samochód, często wystarczy spojrzeć na ściankę boczną opony. Informacja ta jest podana również po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. Jeśli jej nie ma, zostanie zapisana przez inspektora technicznego w dokumentach samochodu. Te szczegóły nie mówią jednak o rzeczywistym rozmiarze opony w danym samochodzie. Można to jednak ustalić, korzystając z poniższego wzoru.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*