Opony całoroczne: alternatywa, na którą warto zwrócić uwagę?

Na oponach całorocznych (czyli oponach wielosezonowych) można jeździć zarówno latem, jak i zimą — przez cały rok. Alternatywa dla opon sezonowych ma swoje zalety i wady. Dla kogo w ostatecznym rozrachunku korzystne są opony wielosezonowe?

Opony całoroczne: zalety

Wiosną czy jesienią — dla wielu właścicieli samochodów zmiana opon jest uciążliwym obowiązkiem. Ponadto trzeba ją powtarzać co sześć miesięcy. W przypadku opon całorocznych jest inaczej. Ich najważniejsza zaleta: zakłada się je tylko raz, a później po prostu pozostają zamontowane w samochodzie — latem i zimą. Jest to bardzo elastyczna opcja, co dla wielu kierowców stanowi wystarczający powód, by zdecydować się na ten rodzaj opon. Jakie jeszcze zalety mają opony całoroczne?

Wyeliminowanie konieczności rutynowej zmiany opon to nie tylko znakomity sposób oszczędzania. Regularne wizyty w warsztacie w celu montażu opon to także koszty, których można uniknąć dzięki oponom całorocznym. Są również zalety pod względem logistyki: w przypadku opon całorocznych nie trzeba martwić się o to, gdzie tymczasowo przechować zestaw opon, które nie są potrzebne w danym sezonie. Jednak te w dużej mierze praktyczne korzyści nie przydają się do oceny technicznych osiągów tych opon. Na podjęcie właściwej decyzji równie istotny wpływ ma to, czym różnią się opony całoroczne od zwykłych opon letnich i zimowych.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*