Jakie opony zimowe należy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli opon zimowych, dlatego przy wyborze opony należy kierować się przede wszystkim sposobem jej eksploatacji, tzn. jeśli  kierowca zimą najczęściej porusza się w regionach, w których często występuje śnieg i mróz, powinien wybrać odpowiednie do takiej jazdy opony. 

Jakie są korzyści z opon zimowych?

Opony zimowe są wykonane ze specjalnej mieszanki, która gwarantuje elastyczność, nawet poniżej +7 stopni C. Poza tym są skonstruowane tak, aby do maksimum zwiększyć przyczepność podczas jazdy na śniegu i lodzie. Ponadto mają głębszy i szerszy bieżnik niż opony letnie oraz małe szczeliny (rowki) w blokach bieżnika. 

Jak rozpoznać oponę zimową?

Opony zimowe oznaczone są literami M+S oraz symbolem płatka śniegu lub góry. Homologacja M+S oznacza, że opona zapewni lepsze osiągi na błocie i śniegu w porównaniu ze standardowym ogumieniem. Taki symbol występują także na oponach wielosezonowych.

Oznaczenie 3PMSF, czyli trzech szczytów i płatka  śniegu  to występuje wyłącznie na oponach zimowych. Oznacza także, że opona spełnia wymogi Rozporządzenia UE 661/2009 do jazdy na śniegu.

Symbole znajdujące się na bocznej ścianie opony

Skąd wiedzieć, jakie opony zimowe wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej opony zimowej należy  wziąć pod uwagę: Zalecenia  producenta auta  

  • Warunki w jakich będzie użytkowne auto - czy jazda będzie często odbywała się po śniegu i lodzie i jak często  temperatura powietrza spada poniżej +7 stopni C? 
  • Testy opon dotyczące przyczepności opony na śniegu oraz właściwości zapobiegające aquaplaningowi

Znajdź najbliższego przedstawiciela Uniroyal

Czy wystarczy montaż tylko dwóch opon zimowych

Mieszanie różnych rodzajów opon jest zdecydowanie złym rozwiązaniem, ponieważ ma bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – może np. spowodować wirowanie kół na zakrętach. 

Kiedy kupić i jak często wymieniać opony zimowe?

Opony zimowe warto kupić pod koniec lata, zanim temperatura powietrza spadnie poniżej +7 stopni C. W ten sposób opony można założyć od razu unikając  zbędnych kosztów magazynowania. Zmiany ogumienia nie należy zostawiać na ostatnią chwilę.  

Przy wymianie opon co sześć miesięcy komplet opon zimowych dobrej jakości powinien wystarczyć na okres 4-5 lat.

Należy pamiętać, że w niektórych krajach jest obowiązek użytkowania opon zimowych w sezonie zimowym. Dalsze informacje znajdziesz w naszym artykule „Gdzie obowiązują opony zimowe?

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*