Oszczędzaj pieniądze mądrze: Kiedy kupować opony letnie?

Według powszechnej opinii wzrost temperatury wiosną jest nieznaczny: zdejmujemy opony zimowe i zakładamy opony letnie. Co kilka lat trzeba kupować nowe. Jednak czy początek sezonu ciepłego to również najlepszy czas na zakup nowych opon letnich? 


Zmiana opon letnich: Zalety

Lato: Dla wielu to najlepszy czas w roku. Dotyczy to w szczególności kierowców. Pasjonaci motoryzacji, posiadający kabriolet lub samochód sportowy, mogą w pełni wykorzystać swoje maszyny w słoneczną pogodę. Odpowiednie opony letnie są niezbędne, aby osiągnąć optymalną przyjemność z jazdy. Dla wielu osób wymiana opon to rutynowa procedura. Ogólnie zaleca się, aby założyć opony letnie, gdy temperatura wzrośnie i pozostanie powyżej 7°C. Dobrym punktem odniesienia jest przetestowana zasada „W–p” (Wielkanoc–październik, ang. Easter to October).

Uwaga: W przeciwieństwie do opon zimowych nie ma prawnego obowiązku zakładania opon letnich. Jednak mimo braku obowiązujących przepisów wysoce zalecana jest zmiana opon na letnie. W końcu opony zimowe nie hamują tak dobrze na suchych nawierzchniach. Z drugiej strony opony letnie zbudowane są ze specjalnej mieszanki gumy, którą dostosowano do sezonu letniego. Różnica jest odczuwalna nie tylko w przypadku skuteczności hamowania. Opony letnie są również lepsze, jeśli chodzi o poziom komfortu jazdy, przyczepność na zakrętach i zużycie paliwa. Istnieje jeszcze więcej różnic między oponami letnimi a zimowymi.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*