Wskazówki dla kupujących opony

Zanim udasz się do lokalnego sklepu z oponami lub kupisz następny komplet opon w internecie, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć:


W jakim klimacie żyjesz?

Decyzja o tym, czy kupić opony letnie, zimowe czy całoroczne zależy od tego, jakie są średnie temperatury w regionie, w którym mieszkasz i jeździsz samochodem. Jeżeli na przykład od zimy można się w Twoim klimacie spodziewać spadku temperatur poniżej 7ºC, potrzebujesz opon zimowych lub całorocznych. Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe nie nadają się do używania przez cały rok, potrzebny więc będzie także komplet opon letnich. Przepisy w poszczególnych krajach różnią się, dowiedz się więc, gdzie w Europie opony zimowe są obowiązkowe. Jeżeli natomiast żyjesz w regionie często nawiedzanym przez deszcze, warto rozważyć opony przeciwdeszczowe.

Jaki masz styl jazdy?

Czy korzystasz z auta sporadycznie do krótkich podróży,czy też lubisz długą, sportową jazdę i chętnie wciskasz gaz do dechy? To, jak daleko i jak szybko jeździsz, jest decydujące przy wyborze opon. Na przykład RainSport 3 oraz najnowszy model RainSport 5 są oponami letnimi odpowiednim dla szybkich samochodów sportowych, natomiast AllSeasonExpert 2 nadaje się idealnie dla osób, które nieczęsto siadają za kierownicą. 
Jakim autem jeździsz? 

Niektóre opony uzyskują optymalne osiągi w określonych typach samochodów. Rain Max 3 i Snow Max 3 są idealne dla vanów i samochodów dostawczych, natomiast rallye 4x4 street jest przeznaczona dla SUVów i aut terenowych. Informacje o marce i modelu opon fabrycznie zamontowanych w Twoim aucie oraz inne wskazówki znajdziesz w jego instrukcji obsługi, najlepiej jednak poszukać samemu.

Co jest najważniejsze przy wyborze opon?

Kupując opony trzeba rozważyć wiele różnych kwestii, a czasem zastanowić się, co jest dla mnie najważniejsze. Na przykład: czy decydującym kryterium jest oszczędność paliwa? Szukasz opon, które wytrzymają przez wiele lat? A co z bezpieczeństwem przy aquaplaningu, stabilnością na zakrętach i komfortem jazdy?


Ile możesz wydać?

Ceny opon różnią się, jednak często jest tak, że jaka cena, taka jakość. Poza zwróceniem się do sprzedawcy o poradę warto porównać etykiety UE opon, gdyż zawierają one informacje o wydajności paliwowej, emisji hałasu i przyczepności opony na mokrych drogach.

Uniroyal. Marka koncernu Continental.*