Pierwszy wyjazd z dzieckiem

W ferworze przygotowań można zapomnieć o najważniejszym czyli o bezpieczeństwie! Znasz ten scenariusz? Stres połączony z odrobiną ekscytacji, gdy w końcu wybieracie się w pierwszą podróż z waszym malutkim dzieckiem. Ty starasz się spakować całą rodzinę – siebie, męża i malucha. Twój facet popędza cię, wciąż przypominając, która godzina, a rodzice lub teściowie dzwonią co chwila z pytaniem, czy już udało się wam wyjechać.


deszcz

1. Wybranie odpowiednich opon

Jeśli wybieracie się w podróż własnym autem, to koniecznie już na kilka dni wcześniej pamiętajcie o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Hamulce, światła, sygnalizacja dźwiękowa – to wszystko powinno działać bez najmniejszego zarzutu. Wiele osób zapomina o sprawdzeniu opon, tymczasem one tak samo muszą być sprawdzone przed podróżą!

 

To, że powinny być dostosowane do pory roku, to oczywiste. Drugą istotną kwestią jest ciśnienie w oponach. Pamiętaj, że zbyt niska wartość ciśnienia powoduje wzrost zużycia paliwa. Ale nie chodzi tylko o względy ekonomiczne: za małe ciśnienie w oponie może narazić kierowcę na awarię auta lub nawet wypadek. Z kolei za duże ciśnienie, może sprawić, że opony będą zużywały się nieregularnie

 

Przy wyborze opon warto też pomyśleć o pogodzie. W Polsce niestety głównie pada, dlatego specjaliści Uniroyal opracowali technologię Skóry Rekina (SST), która sprawdza się w czasie nawet najbardziej ulewnych deszczów. Przy pomocy inżynierii bionicznej projektanci odtworzyli efekt skóry rekina wzorami bieżnika, w celu wyeliminowania turbulencji płynu i szybkiego wydalenia wody spod opony. Niezależnie od rodzaju opon, sprawdź głębokość bieżnika. 

fotelik

2. Fotelik dla dziecka

Niby "oczywista oczywistość", ale w praktyce pojawia się sporo niejasności. Głównie związanych z tym, jak fotelik zapiąć. Z jednej strony chcesz, by dziecko było bezpieczne i dobrze przypięte, ale z drugiej obawiasz się, że ściśniesz za mocno. Jak więc poprawnie i bezpiecznie zapiąć fotelik?

 

Zacznijmy od tego, że fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Druga sprawa to dopasowanie fotelika do rodzaju auta. Fotelik po przymocowaniu nie może się przemieszczać. Jeśli porusza się nawet o kilka milimetrów, to jest do wymiany. Fotelik najbezpieczniej zamontować na tylnym siedzeniu pośrodku. Jak? Najłatwiej instaluje się foteliki wyposażone w ISOFIX czyli międzynarodowy znormalizowany system montowania. Jest to uchwyt, który pozwala przyczepić fotelik do tylnego siedzenia.


3. Zabranie leków

Wielu rodziców o tym zapomina, bo kto by myślał o chorowaniu podczas wyjazdu. Choroby zdarzają się jednak wszędzie, szczególnie gdy dziecko, zarówno to małe, jak i starsze, opuszcza dobrze znany i bezpieczny dom, i wyrusza w podróż do zupełnie obcego miejsca. Pamiętaj więc o spakowaniu leków przeciwbólowych czy na alergię. Nie zapomnij też o kremach i maściach. I najważniejsze – jeśli twoje dziecko na coś choruje, to pamiętaj o zabraniu leków, które mu podajesz. Dobrze też zaopatrzyć się w leki przeciwwymiotne na bazie imbiru.


4. Wykupienie ubezpieczenia

Często bywa tak, że na rodzinny wyjazd zabieramy pół szafy – ulubione ubrania, buty, kapelusz, ubranka dla dziecka, kremy z filtrem, jedzenie, ale zapominamy o... własnym bezpieczeństwie. Ubezpieczenie to kolejna z rzeczy, o której wielu rodziców jakoś nie pamięta. A przecież choroby, wypadki, wizyty u dentysty czy pobyty w szpitalu zdarzają się wszędzie, nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć i co jak co, ale każdemu są w stanie pokrzyżować plany. To dlatego jeszcze przed wyjazdem warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia, które pozwoli nam bezpiecznie i bezstresowo odpocząć. Dodatkowo w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali opieki medycznej, nie zrujnuje naszego portfela - warto pamiętać, że leczenie za granicą bez ubezpieczenia bywa bardzo drogie.


5. Zabranie ulubionej maskotki lub kocyka malucha

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale święty spokój nasz i dobry nastrój dziecka są równie istotne. To dlatego spakuj do walizki ulubioną maskotkę malucha lub kocyk, tak by nie bał się zasnąć. Pamiętaj, że dziecko powinno mieć jakiś znajomy przedmiot, który będzie przypominał mu o domu!


Uniroyal. Marka koncernu Continental.*