Harbour

Oznaczenia na ścianie bocznej

Sidewall markings

1. Oznaczenie rozmiaru w calach lub mm; tu: 315 = nominalna szerokość w mm; 80 = współczynnik proporcji w % (wysokość/szerokość), R = opona radialna, 22.5 = średnica obręczy w calach.

2. Nominalny kod eksploatacyjny. Składa się on z symbolu nośności dla układu z oponami pojedynczymi i podwójnymi oraz symbolu prędkości dla prędkości referencyjnej. 154 oznacza 3750 kg na oponę w układzie pojedynczym, a 150 oznacza 3350 kg na oponę w układzie podwójnym. M oznacza prędkość maksymalną 130 km/h.

3. Dodatkowe parametry użytkowe. W przypadku opon nadających się do różnych zastosowań (np. do pojazdów ciężarowych i autobusów) można zwiększyć dopuszczalne obciążenie i zmniejszyć prędkość maksymalną lub odwrotnie. Podawany jest wtedy dodatkowy indeks nośności dla układu pojedynczego/podwójnego oraz litera odpowiadająca prędkości referencyjnej. Dodatkowe parametry użytkowe są podawane w obwódce.

4. Liczba PR (Ply rating): dotyczy typu nośności. Na oponach diagonalnych jest używana do oznaczenia liczby warstw karkasu. Dzisiaj nie wskazuje już faktycznej liczby warstw opony, a nawet nie jest uwzględniana w oznaczeniach nowszych typów opon.

5. Oznacza opony bezdętkowe.

6. Oznacza opony nadające się do pogłębiania.

7. Dotyczy sześciu wskaźników zużycia bieżnika w podstawie wzoru bieżnika.

Uniroyal. Marka firmy Continental.*